About Us

TurkishTextbook.com is a free resource designed to help English-speakers to learn Turkish language and culture. Our hope is that it would be useful to both teachers and students. Since its start in March, 2016, 40+ articles have been added to the site, focusing primarily on topics that have not been extensively explained in other textbooks and resources. This makes Turkish Textbook a great supplemental resource for a serious Turkish learner.

One unique aspect of this website is that it includes many real-life example sentences from external sources. As much as possible, we use sentences that are politically and ideologically neutral. Any opinions expressed in the example sentences are the original author’s and do not necessarily reflect the views of Turkish Textbook.

Hakkımızda (Türkçe çevirisi)

TurkishTextbook.com, Türk dili ve kültürünü öğrenmek için İngilizce konuşanlara yardım etmek için tasarlanmış ücretsiz bir kaynaktır. Umudumuz, hem öğretmenler hem de öğrenciler için yararlı olacaktır. Mart 2016’da başladığından bu yana, diğer ders kitaplarında ve kaynaklarda kapsamlı bir şekilde açıklanmayan konulara odaklanarak, siteye 40’tan fazla makale eklenmiştir. Bu, Turkish Textbook’ı ciddi bir Türk öğrenci için büyük bir tamamlayıcı kaynak haline getirmektedir.

Bu web sitesinin benzersiz bir yönü, dış kaynaklardan birçok gerçek hayat örnek cümleler içermesidir. Mümkün olduğunca politik ve ideolojik olarak tarafsız olan cümleler kullanıyoruz. Örnek cümlelerde ifade edilen görüşler orijinal yazarın eserleridir ve Turkish Textbook’ın görüşlerini yansıtmamaktadır.

(Çevirmen: Prof. Dr. Mustafa Altun)

Turkish Textbook on Facebook

Follow our Facebook page to keep updated with new posts.